Історія продуктів

Ячна каша: походження і користь

ячневая каша

Ячна каша – не такий частий гість на столах сучасних сімей. Хоча лікарі і дієтологи наполягають на необхідності внести цю кашу в раціон харчування. У чому ж її особливість і що в ній корисного – про це читайте у статті…

Давайте знайомитися з ячною кашею

Ячна крупа – це подрібнені зерна ячменю, які минули шліфування. Тобто після збору зерна звільнили від квіткових плівок і грубого зовнішнього лушпиння, і піддали рівномірному дробленню.

Користь ячної каші пояснюється двома причинами: по-перше, відсутність шліфування забезпечує збереження висівкової оболонки зерна (а разом з нею і клітковини), по-друге, зерна ячменю багаті рослинним білком з повним набором незамінних амінокислот і цілим рядом вітамінів і мінералів.

Трохи історії

Археологічні розкопки показують, що люди культивували ячмінь понад 10 тисяч років тому і, само собою, вживали його в їжу. Цей злак менш вибагливий до умов зростання, ніж пшениця, тому в багатьох регіонах з помірним кліматом і великою кількістю опадів за рік ячмінь був чи не єдиним злаком для приготування живильної каші і випікання хліба. І тільки в 19 столітті ячмінь був практично повністю витіснений картоплею.

Чому потрібно повернути ячмінь в раціон харчування сучасних людей?

Все досить просто – тому що цей злак вкрай корисний для здоров’я людини. З ячменю виробляють 2 види круп: ячну і перлову. Вони відрізняються методом обробки, корисними властивостями, і навіть сортами ячменю (з яких виробляються).

Ячна каша, як уже згадувалося вище, містить силу-силенну корисних речовин: рослинні білки, клітковину, незамінні амінокислоти (які не синтезуються в організмі людини як гормони або ферменти), вітаміни (A, B, D, E, РР) і мінеральні речовини (магній, фосфор, залізо, цинк, кальцій, йод, кремній, фтор, бор, марганець, калій, мідь, нікель, молібден).

У загальному підсумку ячна каша не просто насичує організм природною користю, а надає благотворний вплив на практично всі органи і системи.

Особливо важлива ячка для шлунково-кишкового тракту, оскільки вона повністю налагоджує його роботу, обволікає стінки шлунка, захищаючи їх від негативного впливу шлункового соку, покращує перистальтику кишечника і очищає його від різних токсинів, збираючи на себе як губка всі шкідливі сполуки й виносячи їх з організму. Цю кашу часто рекомендують як засіб для детоксу (очищення) організму в профілактичних цілях і після різних отруєнь.

Ще відзначена користь ячної каші для схуднення: вона містить клітковину, яка тривалий час перетравлюється, поступово звільняючи енергію, і продовжує відчуття ситості.

Як готувати ячну кашу?

Розібравшись з тим, що ячна каша не просто так вважається вкрай корисною, давайте тепер дізнаємося, що ж такого смачного можна з нею приготувати.

Само собою, що ячна каша може виступати як звичайний гарнір до м’ясних, рибних і овочевих страв. Притому ячку можна як відварювати в каструлі, так і запікати в духовці. Також її сміливо можна додавати в супи, салати і закуски. А ще є достатньо стародавній рецепт запікання молочної ячної каші в печі (або духовці) – і вийде надзвичайний і дуже смачний десерт.