Користь для здоров'я

Злаки і їх корисні елементи

Злаки: где таятся полезные элементы?

Злаки – пшениця, жито, овес, рис, кукурудза, ячмінь, просо і навіть цукрова тростина і бамбук – сімейство рослин, розселених в природі по всіх континентах. Злакові рослини вживаються людьми в їжу з незапам’ятних часів, а також є одними з перших культур, які людство почало вирощувати і культивувати. Але чи змогли люди зберегти всю користь історичних злаків?

Цілісні або очищені злаки?

Злакові рослини (на кожному континенті – різні) були споконвіку основою харчування практично всіх цивілізацій, що населяли нашу планету, саме тому людський організм найкраще засвоює цей вид їжі і всі його похідні. Адже за багато тисячоліть наша травна система стала «заточеною» саме під те, щоб брати максимум енергетичних запасів, необхідних для життєдіяльності організму, зі злакових культур. Ці рослини гарантували людям не тільки сите життя, але і здоров’я. Тисячоліттями наші предки вживали в їжу все зерно цілком, крупно перемелюючи на жорнах або ступі.

З розвитком цивілізації методи обробки та очищення зерен виникали одна за одною і вдосконалювалися, поки не досягли того рівня, коли вищим сортом стали вважатися абсолютно очищене і відфільтроване борошно і рафіновані зерна круп. Саме їх ми і вживали в їжу багато років, вважаючи білосніжну булку ситною, смачною і корисною, і абсолютно не замислюючись про те, що єдине, що в ній залишилося, це калорії, які живлять наш організм і які, знову ж таки внаслідок розвитку цивілізації, ми з кожним роком витрачаємо все в меншій і меншій мірі. Таким чином, всі страви з борошна вищого гатунку і очищених злаків давно вже не приносять користь, а тільки відкладаються на талії у вигляді жирових запасів.

Але, на щастя, розвиваються і вдосконалюються не тільки виробництво та технології. На місці не стоїть і наука: медицина, дієтологія, нутрігеноміка. Саме завдяки розвитку науки ми дізналися, що даремно стільки часу добивалися максимального очищення злаків від лушпиння. У так званих «баластних речовинах» якраз і містяться всі найбільш корисні та необхідні людському організму мікроелементи та речовини. В оболонці і зародку зерна – величезна кількість клітковини, антиоксидантів і фітонцидів – утворені рослинами біологічно активні речовини, що вбивають або пригнічують ріст і розвиток хвороботворних бактерій. У квітковій оболонці зерна міститься та сама клітковина, яку ми окремо купуємо в аптечних упаковках, щоб зберігати здоров’я і молодість організму. Зерновий зародок містить в собі велику кількість вітаміну Е – потужного антиоксиданту, а також поліненасичені жирні кислоти, що становлять основу харчування для мозку і центральної нервової системи, і амінокислоти, за допомогою яких в організмі відбувається синтез білків і гормонів. А під час шліфовки круп видаляється алейроновий шар – найтонший шар живих клітин, багатих рослинними білками.

Що рекомендують лікарі?

Всі ці факти свідчать про те, що нашій цивілізації, що знаходиться не в самих сприятливих екологічних умовах, давно пора звернутися до своїх витоків хоча б в тих моментах, які нам легкодоступні. Наприклад, перейти на вживання цілозерного хліба і неочищених круп, що пройшли мінімальну обробку перед тим, як потрапити на прилавок і, як наслідок, на наш стіл. Так, в цілозерному борошні зберігаються абсолютно всі частини цільного зерна: висівки, ендосперм і зерновий зародок, які насичують наш організм клітковиною, вітамінами В1, В2, РР, мінеральними речовинами (залізо, кальцій, калій, натрій, магній, мідь, цинк, фосфор ) та цінними фітонутрієнтами, які несуть незамінну користь для організму. Американська Академія Здоров’я рекомендує вживати в їжу продукти з цільного зерна не менше 3-х разів на день, регулярно включаючи в раціон нешліфований рис, продукти з цілозерного борошна і різні злакові каші. Що може бути корисніше і смачніше домашнього хліба, замішаного вашими теплими руками, адже готуєте ви його з любов’ю для своїх близьких. І, звичайно, з самого правильного, здорового і чистого борошна. Хоча й тут є свої застереження.

Обираємо корисне борошно

Не кожне цілозерне борошно однаково корисне, так як існують різні технології обробки зерен.

При звичайному помелі залізними вальцевими верстатами знищується до 40% корисних речовин, а зерно в процесі виробництва пошкоджується на молекулярному рівні. Цей вид помелу застосовують для виробництва так званого борошна «грубого помелу».

Але існують інші технології помелу зерна, наприклад, на кам’яних жорнах… Цей бережний помел зерен дозволяє зберегти значну кількість корисних речовин цільного зерна. Відповідно, жорнове цілозерне борошно містить до 90% корисних речовин, що містяться в зерні від початку.

Саме по такій технології виготовляється жорнове цілозерне борошно ТМ «Жменька». Натуральний матеріал – камінь, на якому здійснюється помел жорнового цілозерного борошна, передає багатовікову позитивну енергетику. У підсумку, цілозерне борошно жорнового помелу ТМ «Жменька» містить всі складові цільного зерна, максимальну кількість природної клітковини та інших корисних речовин: у 1.5 рази більше вітамінів, в 2 рази більше мінеральних речовин, і в 5 разів більше клітковини, ніж звичайне борошно. Його можна використовувати для приготування різноманітної не здобної випічки, а також це борошно відмінно підходить для використання в хлібопічках.

Будьте уважні до свого здоров’я, вивчайте етикетки продуктів. Пам’ятайте, що навіть якщо на упаковці заявлено «зроблено зі злаків», «мультизлаки» або «борошно грубого помелу», насправді далеко не завжди присутні всі складові зерна, а значить, продукти не так корисні, як цілозерні.