Користь для здоров'я

Органічні продукти – здорове майбутнє ваших дітей!

Органическая продукция

Органічні продукти зараз займають гідне місце на прилавках магазинів і на кухнях дбайливих господинь. Але чи всі ми знаємо, які продукти можна вважати органічними і повністю безпечними? Чи впевнені ми в тому, що готуємо їжу для своїх малюків з дійсно корисних продуктів? І за якими критеріями розпізнати справжню органіку на своєму столі?

Що таке органічний продукт?

Не варто плутати поняття органічний і натуральний продукт… Створений самою природою, вироблений без застосування високих технологій глибокої переробки – це натуральний продукт. Однак це ще нічого не говорить про його безпеку і якість. Наприклад, апельсини, з яких зроблений натуральний апельсиновий сік, могли бути вирощені із застосуванням синтетичних пестицидів і мінеральних добрив. Або, приміром, домашні помідори, вирощені на нашому городі, мають прекрасний смак і аромат, однак, кущі доводиться бризкати від хвороб і шкідників, а ці отрути, безумовно, в залишковій кількості присутні в плодах.

На відміну від натурального продукту, органічний продукт – вирощений в екологічно сприятливих регіонах далеко від міст, промислових зон, транспортних магістралей без використання синтетичних пестицидів і мінеральних добрив, ГМО, стимуляторів росту, антибіотиків та інших шкідливих речовин.

Безпека та якість продукту підтверджується обов’язковою (!!!) сертифікацією кожного етапу виробництва.

Органічний сертифікат видається спеціальним сертифікуючий органом і підтверджує відповідність виробництва даного продукту європейському стандарту органічного виробництва.

Чому органічні продукти так важливі і корисні для Вашого малюка?

Органічні продукти, на відміну від звичайних, свідомо не можуть містити ГМО, оскільки вирощуються без застосування хімії (пестицидів та агрохімікатів), і тому вони безпечні.

В них міститься повний набір вітамінів, передбачений природою. Вони ростуть на чистій землі і дозрівають рівно стільки, скільки передбачено природою, містять більше м’якоті і менше води, краще зберігаються, довше утримують в собі корисні речовини. Крім того, природні терміни дозрівання фруктів надають їм насичений аромат і смак.

Як відрізнити органічний продукт на полиці магазину?

Органічні продукти в Україні вже можна купити не тільки в спеціалізованих магазинах, але і в звичайних супермаркетах. Першим і найголовнішим джерелом інформації є упаковка продукції, макет якої в процесі сертифікації затверджується сертифікаційним органом.

Головне знати, що рясніючі на етикетках написи «екологічно чистий продукт», «натуральний» або «100% натуральний продукт», «біо», «традиційний», «домашній», «органічний» та ін, жодним чином не дають гарантію безпеки даного продукту і не підтверджують його органічність!

Сертифікований органічний продукт харчування можна впізнати за спеціальним маркування на ньому. Маркування допомагає знаходити потрібний продукт і не плутатися при вивченні його складу. Воно є ще й гарантією якості.

Органическая продукцияСпеціальна система маркування, яка була розроблена Європейським Союзом, дотримується всіма виробниками. А з липня 2012 року на всіх органічних продуктах, вироблених в ЄС, повинен розміщуватися спеціальний знак – зображення листочка із зірочок на зеленому тлі. Також можуть бути інші знаки, наприклад, знак сертифікації швейцарською організацією IMO (Institute for Marketecology).

На упаковках продукції ТМ «Жменька» поряд з такими знаками на етикетку наноситься ще й знак виробника продукції для надання гарантії та справжності у дотриманні вимог до якості органічних продуктів.

Органічні продукти в світі

Подібно кожній епохальній новинці, органічний рух пройшов всі класичні фази розвитку: спочатку його висміювали, потім переслідували, і нарешті – його переваги стають очевидними у всьому світі.

Сьогодні органічними вважаються 37 млн. га сільськогосподарських земель у світі: якщо все агроугіддя нашої планети взяти за 100%, то під органічним виробництвом буде зайнято 0,9%.

Приблизно третина світових площ під органічним землеробством і більше 80% виробників знаходяться у країнах, що розвиваються і країнах із ринками, що зароджуються.

В Україні приблизно 280 тис. га земель зайнято під органічне землеробство, що становить 0,7% сільгоспугідь.

Найвище споживання органічних продуктів на душу населення – Швейцарія (153 євро), Данія (142 євро) і Люксембург (127 євро) на рік.

Органічний ринок України перебуває на початковому етапі розвитку… Однак, з кожним роком кількість продуктів, які можуть називатися органічними, стрімко збільшується. І вже кількість органічних продуктів харчування українського виробництва, які можна знайти на українському ринку, налічує близько 150 шт. Серед них представлені органічні овочі, фрукти, ягоди, мед, соки, різноманітні крупи, борошно, цукор, молочні та м’ясні продукти.

Органические продуктыГідне місце серед органічних продуктів на українському ринку завоювали органічні крупи, представлені під ТМ «Жменька».

У зв’язку із затребуваністю органічних круп, їх необхідність для правильного та корисного харчування, асортимент таких продуктів з кожним роком розширюється і вже налічує вісім позицій – це гречана, ячна, пшенична, кукурудзяна, перлова, манна крупи, пшоно і колотий горох.

Проблема «чистих» продуктів харчування особливо актуальна і в дитячому віці, оскільки саме в ранньому дитинстві закладаються основи для доброго здоров’я у майбутньому.

Харчуватися «органічно» означає не тільки підвищене насичення організму корисними речовинами з їжі, а й зниження рівня надходження в організм пестицидів, нітратів, харчових добавок та генетично модифікованих речовин з продуктів інтенсивного землеробства.